Menü átugrása
Olvass velünk,
ismerj magadra,
beszélj róla!

Balikó Fanni


Balikó Fanni

Balikó Fanni vagyok, 2019-ben végeztem a Pécsi Tudományegyetem Klinikai- és Egészségpszichológia szakirányán, 2022-ben pedig a Pécsi Tudományegyetem Biblioterápia szakirányú továbbképzésén. Jelenleg a PTE Pszichológia Doktori Iskola negyedéves PhD hallgatója és az ELTE Tanácsadó Szakpszichológus szakirányú továbbképzés hallgatója vagyok.

Szakmai érdeklődésem fókuszában az életút során fellépő változások, illetve az alkalmazkodás élettörténeti jellegzetességeinek vizsgálata áll. Doktori kutatásomban az autoimmun betegségek pszichológiai vonatkozásaival foglalkozom, kiemelt figyelmet fordítva a betegek élettörténetére, szükségleteire és az alkalmazkodás jellemző motívumaira, amely többlet információ hatékonyan járulhat hozzá a pszichés támogatásukhoz. A bizonytalanság alapmotívumához kapcsolódóan egy élethosszig tartó krónikus betegség élménye (ellentétben egy normatív krízissel, mint amilyen például a felnőtt életbe való kilépés vagy az idősödés élménye, amelyek természetes módon aktivizálják a megküzdési repertoárt) fokozott pszichés teherrel járhat együtt. Szemléletmódomat nagyban meghatározza a narratív pszichológia alapvetése, amely szerint identitásunk stabil építőköveit a fontos, személyes történeteink adják, más szóval a történetünk mi magunk vagyunk. Hiszek abban, hogy a nyelv eszköz a kezünkben, amit jól használva változásokat érhetünk el és a velünk történt események passzív elszenvedőjéből főszereplővé léphetünk elő.

Az irodalomhoz sok szállal kötődöm, amelyet pszichológusi munkámban is alkalmazok. 2022-ben alapítottuk meg a LélekZacc Irodalomterápiás Műhelyt Matuz-Budai Tímeával. Egyetemisták számára tartott irodalomterápiás alapú tematikus önismereti csoportjaink során törekszünk rá, hogy támogassuk a felnőtt életbe való kilépés kihívásokkal teli időszakát, kortárs szövegekkel és kreatív írásgyakorlatokkal erősítve a megküzdési repertoárt. Az irodalomterápia hasznos kiegészítő módszer a krónikus betegekkel való munka során is, mivel az irodalmi műveknek számos olyan pozitív hozadéka van, amely segítheti az erőforrások mobilizálását és az önazonosság megőrzését a változások ellenére is. Az írás és alkotás pedig erősítheti a saját belső erőforrásokat.

E-mail cím